Polecamy

Gramofon wraca do łask – jak wybrać ten najlepszy?

|
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Mimo wielu cyfrowych odtwarzaczy dźwięku gramofony nadal mają wzięcie. Wielu melomanów podkreśla, że słuchanie muzyki z winylowych płyt wspaniale oddaje ich urok, ale również głębię dźwięku. Jak wybrać najlepszy gramofon, którym będą się cieszyły kolejne pokolenia?

Rodzaje gramofonów

Należy podkreślić, że gramofony mogą mieć różne typy napędów, dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, poznaj wszystkie ich rodzaje.

Można wyróżnić gramofony:

  • automatyczne,
  • półautomatyczne,
  • manualne.

Gramofony automatyczne są najprostsze w użytkowaniu – przed słuchaniem ulubionej płyty winylowej, należy ją jedynie umieścić na talerzu i wcisnąć start. Kiedy płyta się skończy, elektroniczny mechanizm automatycznie podniesie ramię i zakończy odtwarzanie. Automatyczne jest również uruchamianie silnika oraz przesuwanie ramienia z igłą na podpórkę. Dla wielu osób, które nie znają się na płytach winylowych i gramofonach, może być to dobra opcja, ponieważ odtwarzanie płyt jest zautomatyzowane, a przy tym wygodne.

Melomani jednak częściej decydują się na gramofony półautomatyczne lub manualne. W półautomatycznych samodzielnie można opuścić ramię w dowolnym miejscu na płycie, by rozpocząć jej odtwarzanie. Kiedy igła dojdzie do końca krążka, mechanizm sam podniecie ramię i przesunie je do pozycji spoczynkowej. Po odtworzeniu płyty silnik również zostaje wyłączony w sposób automatyczny.

Dla osób chcących mieć pełną kontrolę nad odtwarzaniem płyty przeznaczone są gramofony manualne. Użytkownik ma możliwość pełnej obsługi gramofonu – od włożenia płyty winylowej na talerz, po umieszczenie ramienia na płycie i zdjęcie go po zakończeniu odtwarzania. Dla audiofili jest to pewna kontrola nad odtwarzaniem ulubionej płyty oraz, jak mówią, ukryta magia słuchania muzyki z gramofonu. Taki manualny model na pewno spodoba się osobie, która uwielbia styl retro.

Fot. Pixabay

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

Podczas wybierania gramofonu należy zwrócić szczególną uwagę na ramię. Jest ono częścią gramofonu, która utrzymuje wkładkę wpływającą na brzmienie muzyki. Dobrej jakości urządzenia posiadają ramię wykonane z materiałów, które nie przenoszą i nie generują wibracji. To niezwykle istotne, ponieważ wibracje znacznie pogarszają jakość dźwięku.

Ramiona gramofonów są dostępne w różnych kształtach i długościach. Najczęściej jednak można kupić sprzęt z ramionami prostymi bądź w kształcie litery S. Duże gramofony mają ramiona o długości od 12 do 14 cali. Głównym zadaniem ramienia gramofonu, jak już wspomnieliśmy, jest utrzymanie wkładki przenoszącej dźwięk z płyty do głośnika. Musi być ona odpowiednio ustawiona w stosunku do rowków płyty. Wtedy igła będzie prowadzona cały czas w linii prostej. Stabilność ramienia jest istotna dla odtwarzania dźwięków, dlatego nie warto oszczędzać na gramofonie, którego ramię będzie zbyt mało stabilne i za lekkie.

Nie bez znaczenia jest również sama wkładka przenosząca dźwięk. Jest to najważniejszy komponent całego gramofonu, ważniejszy nawet od napędu. Można spotkać wkładki elektromagnetyczne z ruchomym magnesem i magnetoelektryczne z ruchomą cewką. Wkładki magnetoelektryczne są nieco droższe, ale zapewniają znacznie lepszą jakość dźwięku i bardzo precyzyjnie oddają tzw. detale muzyczne. W przypadku zużycia wkładki należy wymienić zarówno samo urządzenie, jak i igłę. Jedna wkładka magnetoelektryczna wystarczy na około 5 tys. godzin odtwarzania.

Igła w gramofonach

Wiele osób nie zwraca uwagi na budowę igły, a jest to ogromny błąd. W końcu to właśnie ona dostarcza urządzeniu informacji o rowkach na płycie winylowej, dlatego przed zakupem gramofonu należy się jej dobrze przyjrzeć. O jakości igły świadczy użyty na niej szlif – tanie gramofony mają igły o zakończeniu stożkowym, które nie oddają wysokich tonów. Bardzo dobrym rozwiązaniem, ale nieco droższym, jest wybór igły o szlifie eliptycznym. Wspaniale oddaje detale brzmienia, dzięki większej powierzchni styku z płytą winylową, jest również znacznie bardziej żywotna.

Napęd, czyli serce gramofonu

Przy zakupie gramofonu zwróć również uwagę na rodzaj napędu. Na średniej półce cenowej znajdują się gramofony z napędem taśmowym. Zapewnia on izolowanie płyty od drgań i zakłóceń, jakie może generować silnik. Takie rozwiązanie wymaga jednak co jakiś czas wymiany paska napędu, ponieważ może się rozciągnąć i nie dawać takiej stabilności prowadzenia płyty jak na początku jego użytkowania.

Melomani, ale również DJ-e, częściej wybierają napęd direct drive. Jest wyjątkowo precyzyjny, a przy tym zapewnia stabilność obrotów. Zapewnia również możliwość samodzielnego ustawienia prędkości obrotowej.

Fot. Olha Dobosh/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak samodzielnie zaaranżować rabatę kwiatową wzdłuż płotu?
|
Jak samodzielnie zaaranżować rabatę kwiatową wzdłuż płotu?
Zaplanuj i zrealizuj swoją własną, urokliwą rabatę kwiatową wzdłuż swojego płotu. Zapraszamy do przeczytania naszego szczegółowego poradnika, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces.
Czy nowe pole Dynamic Island rewolucjonizuje sposób korzystania z telefonu?
|
Czy nowe pole Dynamic Island rewolucjonizuje sposób korzystania z telefonu?
Dynamic Island - rewolucja w obsłudze telefonu? Oto, co trzeba wiedzieć.
Optymalizacja kosztów dystrybucji energii. Jak audyty logistyczne mogą zwiększyć efektywność Twojego przedsiębiorstwa?
|
Optymalizacja kosztów dystrybucji energii. Jak audyty logistyczne mogą zwiększyć efektywność Twojego przedsiębiorstwa?
Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami na temat audytów logistycznych w odniesieniu do dystrybucji energii i dowiedz się, jak poprawiają one wydajność działania Twojej firmy.